• info@marjaangroup.com
  • 02188178241
  • مرجعان خاتم
نیترات در سیب زمینی
نیترات در سیب زمینی
  • ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

به دلیل استفاده پیش از حد از کودهای ازته مانند اوره توسط کشاورزان در زمین‌های کشاورزی به منظور افزایش تولید، آب‌های زیر زمینی و محصولات کشاورزی به نیترات آلوده شده‌اند. انسان‌ها 80 درصد نیترات وارد شده به بدن را از سبزیجات و میوه‌ها دریافت می کنند. خطر نیترات بالا در بدن باعث بروزآلزایمر و سرطان‌های گوناگون در بزرگسال و کودکان می‌شود.

یکی از اقلام پرمصرف خوراکی که به دلیل مصرف زیاد توسط خانواده‌ها پس از نان و برنج از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، سیب زمینی است. برای اینکه خطرات باقیمانده نیترات موجود در سب زمینی را کاهش بدهیم بهتر است در هنگام خرید، بر خلاف انتظار، سیب زمینی‌های متوسط را انتخاب کرده و از خرید سیب زمینی‌های ریز و درشت به دلیل داشتن نیترات بالا خوداری کنیم!

بهتر است تا حد امکان سیب زمینی پوست کنده مصرف کنیم زیرا بیشترین تجمع نیترات در پوست و لایه‌های سطحی سیب زمینی قرار دارد. همچنین سیب زمینی آب پز شده نزدیک به پنجاه درصد باقیمانده نیترات را کاهش می‌دهد اما در صورتی که سیب زمینی سرخ شود درصد سطح نیترات آن هم افزایش پیدا می‌کند. پس سیب زمینی آب‌پز به مراتب از سیب‌زمینی سرخ شده سالم‌تر است.

پیشنهاد می‌کنیم چنانچه علاقه به تهیه و خوردن سیب زمینی سرخ شده دارید، ابتدا آن را کمی آب پز کنید (نیم پز) سپس آن را سرخ کنید، این روش هم باعث کاهش خطرات نیترات و هم کاهش خطرات آکریل آمید می‌شود.

و در آخر خاطرنشان می‌کنیم سیب زمینی‌هایی که پوست آنها سبز شده یا جوانه زده‌اند را نخرید چراکه این نوع سیب‌زمینی‌ها دارای سولانین که یک ماده سمی می‌باشد هستند...