• info@marjaangroup.com
  • 02188178241
  • مرجعان خاتم
زیبایی سمی - خطر مواد شیمیایی موجود در محصولات زیبایی
زیبایی سمی - خطر مواد شیمیایی موجود در محصولات زیبایی
  • ۲۵ آبان ۱۴۰۰

ایران یکی از 10 کشور پرمصرف لوازم آرایش و محصولات مراقبت پوستی در دنیا است. تقریباً 5/4 درصد از درآمد سالانه خانواده های ایرانی صرف خرید محصولات زیبایی می شود که این میزان چند برابر کشورهای فرانسه، آلمان و انگلیس است.

مواد تشکیل دهنده محصولات زیبایی می تواند طبیعی و یا شیمیایی باشند که عمده اثرات مخرب ناشی از مصرف آنها روی سلامت انسان ها در نتیجه وجود مواد شیمیایی مضر است. محققان تخمین زده اند که زنان، روزانه 515 ماده شیمیایی را از طریق مصرف محصولات زیبایی روی پوست خود قرار می دهند.

بدلیل خطرناک بودن مواد شیمیایی، امروزه استفاده از محصولات زیبایی بر پایه مواد گیاهی (ریشه، برگ، دانه، گل و میوه) بیشتر مورد توجه قرار گرفته که البته ممکن است این محصولات هم کاملاً ایمن نباشند. چون محتوای عصاره های گیاهی در اثر عوامل مختلف در هنگام کاشت، برداشت، خشک شدن و انبار نمودن، ممکن است به سموم قارچی (مایکوتوکسینها) آلوده باشند.

استفاده از لوازم آرایش و محصولات مراقبتی مثل کرم های لایه بردار و پاک کننده های پوستی و ... که حاوی مواد گیاهی آلوده به سموم قارچی هستند و جذب آنها از طریق پوست بدلیل داشتن خاصیت سرطان زایی قوی، سلامتی مصرف کنندگان را تهدید می کنند.

در طی تحقیق انجام شده روی کرم های دست حاوی روغنهای گیاهی، حدود 35 درصد از آنها دارای میزان مایکوتوکسین بالاتر از حد مجاز بودند. بطور کلی، با توجه به اینکه محصولات مراقبتی حاوی مواد گیاهی نسبت به مواد شیمیایی خطرات کمتری برای سلامت انسان ها دارند، بهتر می باشد برای کاهش خطر ناشی از وجود سموم قارچی و بالا بردن ایمنی محصولات آرایشی گیاهی، مواد اولیه این محصولات از نظر آلودگی با مایکوتوکسین ها در قسمت کنترل کیفی کارخانه ها به طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرند.