• info@marjaangroup.com
  • 02188178241
  • مرجعان خاتم
خرید تخم مرغ سالم
خرید تخم مرغ سالم
  • ۱۹ بهمن ۱۳۹۹

خرید تخم مرغ سالم دغدغه‌ی بسیاری از ماست. امروزه تخم‌مرغ به صورت شانه‌ای، بسته‌ای و فله‌ای عرضه می‌شود که اولویت انتخاب با انواعی است که به صورت بهداشتی بسته‌بندی شده و شناسنامه دار هستند.

لازم است بدانید، تخم‌مرغ‌های فله‌ای و انواعی که پوسته قهوه‌ای دارند و با عنوان تخم‌مرغ محلی عرضه می‌شوند، تاریخ مصرف مشخصی ندارند و اغلب از انواع تخم‌مرغ‌های مشکل دار و عودت شده از مرغداری‌های مادر می‌باشند.

 

تخم مرغ

 

تخم‌مرغ سلول نطفهٔ مادهٔ (تخمک) مرغ و معمولاً به شکل بیضی است که از نظر زیست‌شناختی برای تولید مثل گذارده می‌شود اما برای انسان‌ها منبع غذایی مهمی محسوب می‌شود.

روند ایجاد یک تخم مرغ ۲۴ ساعت به طول می‌انجامد، به همین دلیل یک مرغ می‌تواند تنها ۱ تخم در روز بگذارد. مرغ‌ها و سایر موجودات تخمگذار به‌طور گسترده‌ای در سراسر جهان نگهداری می‌شوند و تولید انبوه تخم مرغ یک صنعت جهانی است.

جرم تخم‌مرغ به‌طور میانگین و بدون احتساب پوستهٔ آن ۵۸ گرم است. پوست تخم مرغ حدود نیم میلی‌متر ضخامت دارد و ۹۰ درصد آن از کلسیم کربنات تشکیل شده‌است. رنگ پوست تخم مرغ به نژاد مرغ مربوط می‌شود و معمولاً سفید یا قهوه‌ای است.

تخم‌مرغ منبع خوبی از پروتئین، ویتامین و املاح ضروری برای بدن انسان است. تخم‌مرغ، همهٔ اسیدهای آمینهٔ مورد نیاز بدن را داراست و حدود ۵٫۱۲ درصد جِرم تخم‌مرغ را پروتئین تشکیل می‌دهد.

 

خرید تخم مرغ سالم

 

برای اطمینان از خرید تخم مرغ سالم، تخم‌مرغ مصرفی را تنها از مراکز مجازی که مبادرت به نگهداری تخم‌مرغ در یخچال می‌کنند، تهیه کنید.

ترجیحاً نسبت به خریداری تخم‌مرغ بسته‌بندی‌شده توسط واحدهای مجاز (دارای پروانه بهره‌برداری از سازمان دامپزشکی کشور) اقدام کنید و در صورت خرید تخم‌مرغ غیربسته‌بندی حتماً از تاریخ تولید آن مطمئن شوید.

هرگز تخم‌مرغ‌های ترک‌دار را خریداری نکنید، اما اگر طی حمل به منزل ترک برداشت یا شکست، محتویات آن را در یک ظرف تمیز و درپوش‌دار ریخته و در یخچال نگهداری کنید و طی حداکثر دو روز آن را مصرف کنید و از خریداری هرگونه تخم‌مرغ کثیف، شکسته یا نگهداری شده در خارج از یخچال جداً خودداری کنید.
 

روش شستن تخم مرغ

 

پوسته تخم مرغ دارای سوراخ‌های ذره بینی است که می‌توانند رطوبت ،گاز و باکتری‌ها از جمله سالمونلا را به درون تخم مرغ راه بدهند.

اما طبیعت برای حل این مشکل راه حلی را ایجاد کرده است. درست پیش از تخم گذاری، بدن مرغ یک ماده مخاطی پروتئین مانند را روی سطح بیرونی تخم مرغ باقی می‌گذارد.

این لایه محافظ که کوتیکول نام دارد، منافذ پوسته تخم مرغ را می‌بندد و مانع از انتقال باکتری از بیرون تخم مرغ به درون آن می‌شود.

منتها این لایه محافظ فقط مادامی که تخم مرغ «شسته نشده است» دست نخورده باقی می‌ماند. شستن و آبکشی تخم مرغ این لایه را ممکن است از بین ببرد و منافذ تخم مرغ را باز می‌کند.

اگر به هر علتی می‌خواهید تخم مرغ‌هایی را که خریده‌اید بشویید، بهتر است از صابون یا سایر مواد پاک کننده استفاده نکنید. چراکه پس از شسته شدن، ممکن است این مواد شیمیایی به درون تخم مرغ نفوذ کنند.از طرف دیگر برخی از مواد شیمیایی پاک کننده نفوذپذیری پوسته تخم مرغ را به باکتری‌ها افزایش می‌دهند.

شستن تخم مرغ در آب سرد هم درست نیست. شستن تخم مرغ در آب سرد فشار منفی درون تخم مرغ ایجاد می‌کند که باکتری‌های ناخواسته را به درون تخم مرغ می‌کشد.

همچنین خیساندن تخم مرغ درون آب هم درست نیست. در این مورد هم پس از برداشته شدن لایه محافظ آلودگی‌های موجود در آب به درون تخم مرغ راه می‌یابند.

اگر می‌خواهید تخم مرغ را بشویید، از آب گرم استفاده کنید. شستن با آب گرم باعث انبساط محتویات تخم مرغ مانع از نفوذ آلودگی‌ها به درون آن می‌شود.

بعد از شستن تخم مرغ باید آن را خشک کنید و در یخچال قرار دهید، بهتر است عمل شستشو را درست در زمان قبل از استفاده انجام دهید.